Řešení pro rodinný dům s vyšší spotřebou

Rodinný dům, je rozdělen prakticky na dvě samostatné jednotky, ve kterých stabilně bydlí dvě a občasně čtyři dospělé osoby. V domě se topí kotlem na tuhá paliva, který vyhřívá i 200 l bojler. Spotřeba elektřiny byla před instalací elektrárny přibližně 4,36 MWh. V době instalace elektrárny bylo spuštěno i zahradní jezírko s provzdušňováním a konstantní spotřebou mezi 180 a 250 Wh.

Pan investor požadoval celkové snížení spotřeby energie a pokrytí spotřeby jezírka, pro které je nutné mít záložní zdroj energie pro případ výpadku distribuční sítě.

Z těchto uvedených požadavků byla navržena elektrárna o výkonu 4,9 kWp, která je schopna v dané instalaci vyrobit až 5,3 MWh ročně. Je použito 14 monokrystalických panelů s orientací na jihovýchod s výkonem 350 Wp na panel. Součástí elektrárny je i nový kombinovaný bojler, který bude sloužit pro uložení přebytků z elektrárny a během léta ušetří i na spotřebě na vytápění TUV.

Elektrárna je z důvodu složitosti domovní instalace zapojena na 3 fáze. Jsou navrženy 3 samostatné hybridní měniče Victron Multiplus od holandského výrobce Victron Energy. Každý měnič je zapojen na jednu fázi a systém je tak schopen dodávat energii do fází asynchronně, podle spotřeby. Zálohu v případě výpadku distribuční sítě má celý dům, ne pouze jezírko. Z tohoto hlediska bylo navrženo velké bateriové uložiště skládající se z 8 velkých 12 V, 200 Ah, lead-carbonových baterií od společnosti NARADA. Tyto baterie jsou spojením velmi kvalitní baterie s vysokou cykličností za příznivou cenu. V obyčejném režimu jsou vybíjeny o 40% až 50% a jejich cykličnost se tak blíží 5000 cyklů. Při výpadku distribuční sítě se mohou vybít až na 0 % tedy o 19,2 kWh při plném nabití. O funkčnost jezírka tak pan investor nemusí míst starost.

FV Panel RECOM 350Wp 14 panelů směřovaných na jiho-východ
Měnič Victron MultiPlus II 3000/48V 3 hybridní měniče a jeden MPPT regulátor SmartSolar 150/100-Tr
Baterie NARADA REXC 12V 200Ah 8 baterií o celkové kapacitě 19,2 kWh a předpokládané životnosti až 5000 cyklů
Bojler kombinovaný stacionární bojler od firmy DZD Dražice o objemu 200l
Dotace NZU -155 000 Kč
Cena celkem: 296 354 Kč

Cena obsahuje kompletní elektrárnu včetně všech prací, dopravy a vyřízení administrativy spojené s dotací NZÚ.