Řešení pro rodinný dům s nízkou spotřebou

Účelem investice bylo snížení spotřeby domu a osamostatnění domu od distribuční soustavy. Objekt je rodinný dům se stanovou střechou, vytápěný ekologickým kotlem na tuhá paliva s malým ohřívačem TUV o objemu 50 l.

Dům měl před instalací elektrárny spotřebu okolo 2,2 MWh elektřiny za rok. Instalovaná elektrárna je mírně naddimenzovaná oproti původnímu návrhu a to na požadavek pana investora, který se rozhodl, v návaznosti na výhodnou návratnost, systém ještě rozšířit.

Výsledný výkon instalované elektrárny je okolo 2,45 kWp. 7 monokrystalických panelů, o velkém výkonu 350 Wp na panel, je umístěno s orientací na jih. Dům je rozfázován na jednu fázi, která je pro danou spotřebu a použité spotřebiče, naprosto dostačující. Systém tedy běží na jednom hybridním měniči, který je zapojen na onu fázi a je schopen sčítat výkon z fotovoltaického pole, distribuční soustavy a bateriového úložiště. Je koncipován jako hybridní, bez nutnosti připojení distribuční soustavy a s bateriovým úložištěm a je tedy schopen dům uživit při výpadku distribuční sítě až dva dny nepříznivého počasí po sobě.

Toto energetické řešení je skvělým základem pro plně ostrovní provoz a investor se již rozhodl investovat do dalšího rozšíření, a to bateriového úložiště.

2,45 kWp Fotovoltaická elektrárna:

FV Panel RECOM 350Wp 7 panelů směřovaných na jih
Měnič InfiniSolar Plus 48V 3kW hybridní měnič s integrovaným MPPT regulátorem možnost až 4,5kWp na střeše
Baterie Lead – Carbon JPC 12V 100Ah 4 baterie o celkové kapacitě 4,8 kWh a předpokládané životnosti až 4000 cyklů
Dotace NZU -75 000 Kč
Cena celkem: 104 529 Kč

Cena obsahuje kompletní elektrárnu včetně všech prací, dopravy a vyřízení administrativy spojené s dotací NZÚ.