Bateriové zásobníky

Trakční olověné bateriové zásobníky

Slovo trakční značí schopnost akumulátorů odolávat opotřebení při dlouhodobém a pomalém vybíjení a nabíjení. Tato vlastnost je ideálním prvkem akumulátoru, který je použitý v domácím bateriovém uložišti. Olověné akumulátory nejsou tak závislé na teplotě jako technologie Li-Ion a jsou velice bezpečné. U moderních modelů nedochází k odpařování elektrolytu ani k přehřívání.

Tato technologie je velice cenově přívětivá a cykličnost se pohybuje od 1500 po 6000 cyklů.

Trakční olověné akumulátory se dělí do 3 základních skupin:

Trakční baterie se zaplavenými elektrodami

Ventilem řízené olověné akumulátory. Cenově velice přívětivá varianta. Elektrolyt je v podobě kapaliny, avšak je zapouzdřen a vývin odpadních plynů je výrazně omezen. Prakticky vůbec se nevyvíjí kyslík a jen velice málo vodík.

Nízká cena je vykoupena potřebou většího prostoru, vyšší váhou a nižší cykličností.

Životnost baterií za velmi nepříznivých podmínek (teplotní rozdíly od -20 °C po +80 °C, nepravidelné vybíjení) je 6 let. Při správném zapojení a vhodném umístění s náležitou ochranou však vydrží přes 8 let.

VRLA AGM

Elektrolyt je vsáknut do skelného rouna. Baterie mají vyšší výkon a vyšší cykličnost než baterie se zaplavenými elektrodami. Toto je však vykoupeno vyšší cenou.

VRLA AGM baterie mají výdrž okolo 10 let.

VRLA GEL

Elektrolyt je zhuštění ve formě gelu, tyto baterie jsou nejvýkonnější a mají nejdelší životnost z konvenčních technologií olověných akumulátorů. Tato výhoda je však vyvážena vyšší cenou a choulostivostí.

Cena bateriového uložiště typu GEL, včetně ochrany, je přibližně 6krát levnější než uložiště Li-Ion technologie o stejné využitelné kapacitě.

Další předností GELOVÝCH baterií je jejich bezpečnost. Při provozu se příliš nezahřívají a ani se neodpařují žádné odpadní kapaliny.

Životnost baterií typu GEL je přes 12 let

Olověné – uhlíkové baterie

Kombinace VRLA a nanouhlíkových vláken vetkaných do jedné z elektrod. Tato technologie má skvělé výsledky. Při dodržení doporučené hloubky vybití mají výdrž až 6000 cyklů. Technologie kombinuje bezpečnost a kvalitu VRLA baterií a vysokou cykličnost. Tato technologie je vyvinutá přímo pro využití v domácích bateriových uložištích.

Tyto baterie jsou designovány na životnost přesahující 20 let

Li-Ion technologie

Tato technologie má velkou výhodu v malém objemu a nízké hmotnosti uložiště. Výhodou je také poměrně dlouhá životnost, která se blíží 15 rokům. Oproti těmto výhodám však stojí značná nevýhoda ve vysoké ceně a ve velkém zahřívání. Tyto baterie jsou poměrně náročné na uskladnění, musí být chlazené a musí být hlídaná teplota zásobníku. Dnes se bateriové zásobníky Li-Ion technologie dodávají již v kompaktním balení se všemi potřebnými čidly a chlazením.

LiFePo

Bateriové články typu LiFePo jsou modifikovanou technologií Li-Ion akumulátorů. Mezi hlavní výhody patří vyšší bezpečnost. LiFePo jsou více odolné vůči tepelným únikům než klasická technologie Li-Ion. Při hlubokém vybíjení a rychlém nabíjení se však článek rapidně opotřebovává a zároveň mají nižší energetickou hustotu. Tato technologie má výrazně nižší náklady na výrobu, avšak většina továren na LiFePo články se nachází v Asii a náklady na dopravu dorovnají nižší náklady na výrobu. Ve výsledku tak cenově vycházejí podobně jako Li-Ion akumulátory.

Technologie HE3DA

Bateriové uložiště založené na technologii české firmy HE3DA je hudbou budoucnosti. Díky revolučně upravené technologii Li-Ion je životnost baterií v optimálních podmínkách přes 30 let a cena zůstává na přijatelné úrovni.

Závěr

Pro většinu použití se v současné době vyplatí gelová či olovo-uhlíková technologie. Pokud je však málo místa, či není možné instalovat těžký bateriový zásobník, pak se vyplatí investovat do technologie Li-Ion. Do budoucna doufáme ve spolupráci se společností HE3DA. Jednání jsme již začali a doufáme, že vyústí v kladný závěr a my Vám již v roce 2020 budeme moci přinést revoluční bezpečný bateriový zásobník, za přijatelnou cenu a s opravdu dlouhou trvanlivostí.